LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

INSTAT / Maji më i shtrenjti për shqiptarët, inflacioni arrin shifrën rekord 6,7%

8 Qershor 2022, 21:07, Ekonomi CNA
INSTAT / Maji më i shtrenjti për shqiptarët, inflacioni arrin
Të dhënat e INSTAT

Të dhënat e INSTAT për muajin maj 2022 deklarojnë se inflacioni arriti në 6.7%, një ndryshim me 1.9% krahasuar me një vit më parë dhe niveli më i lartë në këto 20 vitet e fundit. Krahasuar me muajin maj 2021, rritja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin transport.

Me 21,7% pasuar nga ushqime dhe pije joalkoolike me 11,4%. Krahas krizës së shkaktuar nga lufta, kostot e disa produkteve në raftet e marketeve po rriten dhe për shkak të rritjes së çmimit të plastikës ambalazhuese. 

Sipas tregtarëve përgjatë këtij muaji ka pasur një rritje tjetër prej 20 deri në 50 lekë në produktet kryesore si veza, qumështi, sheqeri, mielli dhe makaronat. Ndërkohë, një litër vaj luledielli apo misri kushton më shumë se një litër vaj ulliri, ku edhe pse në ofertë ai tregtohet deri në 445 lekë.

Për pensionistët dhe kategorinë në nevojë çmimet janë stratosferike, ndaj qytetarët shprehen se po konsumojnë më pak./CNA.al

Lajmet e fundit nga