LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Blerjet me kartë/ Banka Botërore: Tregtia “online” në Shqipëri është e pazhvilluar

8 Qershor 2022, 20:16, Ekonomi CNA
Blerjet me kartë/ Banka Botërore: Tregtia “online” në
Foto ilustruese

Pjesa më e madhe e vendeve të Europës, nuk përdorin monedhën fizike për të bërë blerjet e tyre.

Blerja me kartë për europianët është një stil jetese, kjo gjë u forcua edhe më shumë gjatë periudhës së pandemisë.

Por nëse Europa ishte gati për blerjen "online" kur u shfaq pandemia, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për shqiptarët.

Sipas një raporti të Bankës Botërore, vitin e shkuar, më pak se 16 mijë biznese apo thënë ndryshe, 13.3 për qind e totalit kryen shitje “online”.

Për të arritur te blerja me nje klik "online", Shqipëria duket se është ende larg. Sipas ekspertëve, Shqipëria ka ende numrin e ulët të përdorimit të internetit në vend, vetëm 33%, shifër kjo e ulët, krahasur me Rajonin.

Shqiptarët ende nuk kanë siguri dhe informacionin e plotë për të arritur të bëjnë blerjet e tyre "online". Aktualisht ashtu si në çdo fushë tjetër, edhe në tregun "online" lulëzon informaliteti./CNA.al

Lajmet e fundit nga