LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nafta ulet në bursa, por në Shqipëri bordi i Ramës e rrit

17 Qershor 2022, 17:05, Ekonomi CNA
Nafta ulet në bursa, por në Shqipëri bordi i Ramës e rrit
Foto ilustruese

Në bursën ndërkombëtare çmimi i  naftës sot ditën e premte ka pësuar një rënie. Sipas bursës, nafta e papërpunuar Brent ra 10 USD, në 119,25 dollarë për fuçi dhe nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor ra me 78 cent, ose 0,7%, në 116,81 dollarë.

Ulja e çmimit të  naftës ka vijuan me ulje edhe këtë të premte, ashtu siç ka bërë pothuajse gjithë javës.

Por duket se bordi ynë I Transparencës, nuk ka pasur kohë që të kontrollojë bursat dhe në mbledhjen e sotme ka vendosuar qëta rrisë me 17 lekë të reja litrin e naftës, duke e dërguar nga 258 lekë në 265 lekë për litër.

Për parados në fund të njoftimit për ndryshimin e çmimeve thuhet se Bordi është vazhdimisht “në monitorim të vazhdueshëm të ecurisë së bursave, me qëllim reagimin sa më të shpejtë”, por ky çmim i vendosur sot nuk reflekton aspak atë që po ndodh në bursë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga