LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti i ekonomisë këshillon qytetarët/ Mos i mbani kursimet nën jastëk

28 Korrik 2022, 20:52, Ekonomi CNA
Eksperti i ekonomisë këshillon qytetarët/ Mos i mbani kursimet
Eksperti i ekonomisë, Artan Gjergji

Eksperti i ekonomisë, Artan Gjergji, ka dhënë disa këshilla për qytetarët, teksa ka folur për situatën në vendin tonë.

Gjergji tha se shqiptarët nuk duhet t’i mbajnë paratë nën jastëk, por sugjeroi që ata t’i investojnë kursimet.

Ai deklaroi në "Abc News" se rritja e normës së interesit favorizon qytetarët që të depozitojnë. Teksa u ndal te shërbimet online, Gjergji kërkoi që qytetarët të tregojnë kujdes.

“Mund t’i investoni paratë. Qytetarët mos t’i mbajnë nën jastëk. Rritja e normës së interesit favorizon qytetarët që të depozitojnë. Normat e interesit është kostoja e përdorimit të parasë në ekonomi.

Një bankë nuk e ka marrë nga qielli paranë që ju jep kredi, e ka marrë nga një depozitues. Na duket sikur bankat kanë fitime të jashtëzakonshme. Por bankat gjithashtu kanë kosto. Këtu ndikon kosto e ekonomisë së vendit. Shqipëria ka një farë nivel risku të caktuar sepse hyn në vendet në zhvillim e sipër. Të gjithë këto komponentë përfshihen dhe të normat e interesit.

Mali i Zi ka ma pak risk te normat se sa Shqipëria. Shërbimet online janë e ardhmja, ndikoi pandemia. IT gjithmonë për të lehtësuar jetën tonë të përditshme. Por tregu shqiptar nuk është gati për shërbimet online. Por dhe qytetarët duhet të tregojnë kujdes”, u shpreh eksperti i ekonomisë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga