LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Banka Qendrore Europiane nis normën e interesit të euros

21 Korrik 2022, 15:09, Ekonomi CNA
Banka Qendrore Europiane nis normën e interesit të euros
Foto ilustruese

Banka Qendrore Europiane rriti normën bazë të interesit për monedhën europiane me 0,5%. Rritja që u krye për të ndalur inflacionin është e para që prej vitit 2011

Euro u rrit me 0,8% duke u shkëmbyer me 1,0261 dollarë nga 1,0198 dollarë që këmbehej përpara deklaratës së BQE-së.

Norma ka qenë negative që nga viti 2014 për të inkurajuar bankat të japin hua në vend që të depozitojnë para në BQE.


Disa banka qendrore, duke përfshirë Bankën e Anglisë, kanë rritur normat ndërsa rritja e çmimeve vazhdon të përshpejtojë.

Rritja e kostove të energjisë, karburantit dhe ushqimit po rrit inflacionin, duke ushtruar presion mbi familjet në vështirësi.

Lajmet e fundit nga