LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Aministia Fiskale/ Ibrahimaj zbulon detajet

15 Korrik 2022, 11:14, Ekonomi CNA

Aministia Fiskale/ Ibrahimaj zbulon detajet

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj kanë zhvilluar sot një takim me një grup përfaqësuesish të bizneseve mbi amnistinë fiskale.

Ministrja Ibrahimaj ka folur për procedurat dhe përfitimet që vijnë nga amnistia fiskale.

Sipas saj, ky projektligj ka një sërë avantazhesh.

“Ai propozon që ne duhet të diskutojmë dhe analizojmë premisat. Synon të ketë një afat 9-mujor zbatimi. Subjektet janë individë, janë edhe individë rezidentë tatimorë edhe nëse nuk janë shtetas shqiptar. Është parashikuar një kufi prej 2 milionë eurosh.

Në zbatim të këtij ligji te tatimet do të krijohet një zyrë e njësisë fiskale. Kjo zyrë do të analizojë të gjitha kërkesat që do të vijnë nga subjektet. Në përfundim të afatit 5-ditor administrata do të japë një vërtetim nëpërmjet të cilit subjektet do t'i drejtohen për të aguar një normë tatimore. Është 7% për katër mujorin e parë dhe 10% për të dytin.

Në përfundim administrata tatimore do të japë një certifikatë ku do të jenë legalizuar këto para apo asete”, ka deklaruar Ibrahimaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga