LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Euro bie poshtë dollarit për herë të parë në 20 vjet

13 Korrik 2022, 17:40, Ekonomi CNA
Euro bie poshtë dollarit për herë të parë në 20
Foto ilustruese

Euro ka rënë nën dollarin për herë të parë në gati 20 vjet.

Kjo pasi lufta në Ukrainë e shtyn monedhën të vijojë të ulet, raporton "BBC".

Një euro bleu 0,998 dollarë në tregun valutor, me një rënie prej 0,4% në tregtimin e ditës.

Frika se Rusia mund të kufizojë furnizimet e Europës me energji ka rritur shanset për recesion në zonën e euros.

Banka Qendrore Europiane ka mbetur prapa bankave të tjera qendrore në rritjen e normave, duke dobësuar më tej euron.

Monedhat priren të rriten kur banka qendrore përkatëse rrit normat e interesit, pasi investitorët ndërkombëtarë shikojnë një kthim më të madh për mbajtjen e aktiveve me çmim në atë monedhë.

Dollari ka qenë gjithashtu i fortë muajt e fundit, i nxitur nga rritja e normave të interesit nga banka qendrore amerikane dhe investitorët që kërkojnë strehën e sigurt të aktiveve të dollarit në kohë trazirash globale./Euronews

Lajmet e fundit nga