LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Amnistia Fiskale/ Dhoma e Biznesit të Diasporës: Përfitojnë emigrantët dhe buxheti i shtetit

6 Korrik 2022, 17:22, Ekonomi CNA
Amnistia Fiskale/ Dhoma e Biznesit të Diasporës: Përfitojnë
Kryetari i Dhomës së Biznesit të Diasporës, Gjin Gjoka

Propozimi i qeverisë për Amnistinë Fiskale, ka shkaktuar mjaft diskutime pro dhe kundër. Dhoma e Biznesit të Diasporës mbështet Amnistinë Fiskale duke vlerësuar se nisma i shërben direkt emigrantëve shqiptarë.

Përfitimet, sipas njërit nga themeluesit e Dhomës, Gjin Gjoka do të jenë të konsiderueshme.

“Kemi mbi 1.2 milion shqiptarë, 30 vite qe punojnë jashtë, në kushte të vështira, në ndërtim, pa dokumenta, kanë fjetuar jashtë , kanë punuar kanë kursyer, me një qëllim që të kenë dy para mënjanë të kursyera për emergjencat e tyre, për të rritur mirëqenien, për të pasur një banesë të vetën, për të pasur një kolateral të vetin dhe për të pasur një jetësë më të mirë”, shprehet Gjoka

Sipas tij përfitimet do të jenë të konsiderueshme. “Them se do të jetë një numër shumë i madh. Më besoni buxheti i shtetit do të jetë i fituar, por edhe vëtë shqiptarët”, thekson ai.

Rishikim, sipas përfaqësuesit të bizneseve të diasporës, mund të ketë skema e taksimit të pasurive që deklarohen, “mendoj se kjo duhet të diskutohet se duhet të jetë pak më e pranushme”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga