LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rënia e euros/ Ulet pasuria e shqiptarëve në banka

17 Korrik 2022, 19:07, Ekonomi CNA
Rënia e euros/ Ulet pasuria e shqiptarëve në banka
Foto ilustruese

Rënia e euros ka ulur me 3% pasurinë e shqiparëve në banka. Më shumë se gjysma e depozitave në sektorin bankar shqiptar dominohen nga monedha euro.

Nëse në fillim të këtij viti kursimet në euro vlenin 68 miliardë lekë, sot vlejnë 66 miliardë lekë, 2 miliardë lekë më pak.

Për ekspertin e ekonomisë, Eduart Gjokutaj, ndryshimet e kursit të këmbimit do të godasin më shumë shqiptarët që kanë të ardhurat dhe llogaritë bankare në euro dhe pagesat në monedhën kombëtare.

Depozituesit do të jenë kategoria më e prekur nga zhvlerësimi i euros, kjo dhe për shkak të specifikave që ka ekonomia shqiptare, që dominojnë depozitat në euro. E mira do të jetë që nëse të ardhurat dhe shpenzimet janë në lekë, edhe llogaritë bankare të mbahen në të njëjtën monedhë”, tha ai per "Euronews Albania".

Ekspertët thonë se një euro më e lirë nuk pritet të ketë zbutje të inflacionit të lartë për mallrat e konsumit, edhe pse shumica e importeve janë me vendet e eurozonës.

Importuesit e naftës dhe të ushqimeve mbajnë një kurs të tyre gjatë konvertimit dhe hartimit të kostove, për t’u mbrojtur nga luhatjet e tregut.

Si importuesit edhe eksportuesit marrin masa që të mbrohen nga kursi i kmëbimit dhe mbajnë një njësi fikse të tyren. Inflacioni nuk ka për t’u zbutur për sa kohë konflikit Rusi-ukrainë dhe situata e ekonomisë globale do të vazhdojë të jetë e tensionuar”, sipas tij.

Një grup i vogël që do të përfitojnë nga rënia e euros janë turistët që do të udhëtojnë në vendet ku përdoret kjo monedhë.

Është një grup i vogël tursitësh që shkojnë në vendet e eurozonës, pasi shumica e shqiptarëve shkojnë drejt Turqisë apo shteteve që nuk kanë këtë monedhë”, u shpreh Gjikutaj.

Gjatë javës së fundit dollari amerikan ia kaloi euros në tregun e këmbimit valutor ndërkombëtar, ndërsa në kursin vendas monedha europiane ka arritur nivelin më të ulët historik 117.2 lekë dhe dollari kushton 116.7 lekë./CNA.al

Lajmet e fundit nga