LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare", "Top Channel" dhe gazeta "Shqip"

9 Korrik 2022, 11:26, Denoncim CNA

E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare",

Në datën 7 korrik 2022, emisioni "Fiks Fare" në "Top Channel", ka publikuar një investigim në lidhje me biznesmenin Arben Reli.

Por, çfarë ndodh?

"Fiks Fare" është kapur në mashtrim publik, dhe për më tepër me dokumente zyrtare.

Në minutën 21:53, të emisionit "Fiks Fare" të datës 7 korrik 2022, ndër të tjera thuhet se "Fiks Fare" ka kërkuar informacion pranë Shërbimit të Provës në Tiranë, ku sipas tyre rezulton se Arben Reli është dënuar për falsifikim të dokumenteve dhe vetëgjyqësi.

“Shtetasi Arben Nazmi Reli, i ditëlindjes 20.03.1975, lindur në Skrapar dhe banues në Tiranë, është shpallur fajtor për falsifikim të dokumenteve”, thuhet ndër të tjera në dokumentin e publikuar nga "Fiks Fare".

E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare",

Por, ky duket të jetë thjeshtë një mashtrim i radhës. Sikurse shikohet në dokument, personi për të cilin "Fiks Fare" thotë se është i dënuar, nuk është i njëjti Arben Reli.

Arben Reli ka lindur me datë 02.04.1964 në Tiranë. Ndërsa Arben Reli i "Fiksit" ka lindur në 1975 në Skrapar.

E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare",

Ndërkohë, i njëjti gjoja investigim i "Fiks Fare" është publikuar edhe në mediat e tjera të Vjollca Hoxhës, gazeta "Shqip" online dhe "Top Channel".

E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare",E pabesueshme/ Mashtrim publik dhe skandaloz nga "Fiks Fare",

Gjë që duket të jetë një mashtrim publik për interesa klienteliste dhe shantazh ndaj drejtësisë.

Dhe për më tepër në konflikt të hapur interesi.

Në ditët në vijim zhvillohen seanca gjyqësore në lidhje me padinë që biznesmeni Reli ka ngritur ndaj gazetës “Shqip” për “Shpifje”.

Kjo është e disata herë që biznesmeni sulmohet hapur me gjoja investigime nga mediat e Vjollca Hoxhës, dhe në konflikt të hapur interesi, pasi në të njëjtën kohë, në gjykatë janë të paktën 5 padi penale, për shpifje dhe fyerje, që janë bërë nga biznesmeni Arben Reli.

Dhe po “rastësisht” në prag të seancës gjyqësore, përdoret "Top Channel", "Fiks Fare" dhe Vjollca Hoxha, të cilët hidhen në “sulm”, por edhe të disa gjyqeve të tjera në lidhje me konflikte pronësie që lidhen me historitë rozë të Vjollca Hoxhës./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga