LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Turi shëtitës i Gledis Nano/ Nga SHBA në Europë për të “luftuar” krimin

17 Qershor 2022, 10:01, Aktualitet CNA
Turi shëtitës i Gledis Nano/ Nga SHBA në Europë për
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano prej disa kohësh ka nisur turin e shëtitjeve nga SHBA në Evropë.

Së fundmi ai ka qenë në Itali, me qëllim dhe i vendosur për të reformuar sistemin arsimor të formimit policor në Akademinë e Sigurisë, duke sjellë në vëmendje  aplikimin e modeleve dhe vizioneve europerëndimore, siç njofton Policia.

Nano ka zhvilluar një takim me Delegacionin e Lartë të Policisë së shtetit të Italisë, të kryesuar nga Zv/drejtori i Përgjithshëm i Policisë së shtetit të Italisë, Drejtor Qendror i Policisë Kriminale, Prefekti Vittorio Rizzi.

Në një njoftim për media, thuhet se Nano ka vënë ën dukej, rëndësinë e këtij takimi, në kuadër të reformimit të procesit arsimor dhe të kualifikimit të punonjësve të Policisë së Shtetit, në mënyrë që standardet e policimit në vendin tonë të jenë në nivel të njëjtë me ato të vendeve të BE-së.

“Nano siguroi prefektin Rizzi se mbetemi të hapur për rritjen e bashkëpunimit në kuadrin e shkollimit dhe të trajnimeve me institucionet homologe arsimore policore të vendeve të Europës perëndimore dhe të atyre të Italisë në veçanti.

 Prefekti Vittorio Rizzi, duke falënderuar Policinë e Shtetit të Shqipërisë dhe Drejtorin e Përgjithshëm, për mikpritjen dhe bashkëpunimin e hapur dhe konkret, të ofruar, shprehu gatishmërinë e Policisë italiane për të ofruar gjithë mbështetjen e nevojshme në drejtim të formimit policor dhe jo vetëm”, thuhet në njoftimin për media.

Kjo vizitë u zhvillua në vijim të diskutimeve të Tryezës së Dytë të Përbashkët Teknike mes drejtuesve të lartë të policive të të dy vendeve, të zhvilluar më datë 07.04.2022, në fokus të së cilës ishte bashkëpunimi në kuadër të formimit policor dhe trajnimeve./CNA.al

Lajmet e fundit nga