LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thellohet tragjedia/ Shkon në 3000 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

6 Shkurt 2023, 22:15, Aktualitet CNA

Thellohet tragjedia/ Shkon në 3000 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Tërmeti i cili goditi kufirin turko-sirian ka shkaktuar mijëra viktima dhe të plagosur deri më tani.

Deri më tani raportohet se numri i personave të pajetë ka shkuar në 3000 në Turqi dhe në Siri.

Rreth 2,316 njerëz kanë ndërruar jetë në Turqi ndërkohë në Siri numërohen të paktën 1,293 viktima, sipas qeverisë dhe grupeve të shpëtimit të cituara nga agjencia e lajmeve AFP.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi Gaziantep në orët e para të së hënës dhe paslëkundjet kanë vijuar gjatë gjithë ditës.

Grupet e kërkim shpëtimit vijojnë t’i vijnë në ndihmë personave të cilët ndodhen nën rrënoja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga