LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rreziqet shëndetësore të gjumit me ngrohës ndezur

15 Nëntor 2023, 15:32, Aktualitet CNA

Rreziqet shëndetësore të gjumit me ngrohës ndezur

Ditët dhe netët janë bërë më të ftohta. Për shkak të temperaturave të ulëta mund ta lini ngrohjen ndezur gjatë gjithë natës ndërsa flini.

Ngrohja e shtëpisë tuaj gjatë gjumit mund të ketë disa efekte të padëshiruara në shëndetin tuaj.

Këtu janë tre rreziqet shëndetësore të dremitjes me ngrohës të ndezur.

1. Mund të prishë gjumin tuaj

Gjumi me ngrohës të ndezur ndonjëherë mund t'ju bëjë të djersitni ose mund t'ju zgjojë në mes të natës.

Konsulentja e gjumit Maryanne Taylor, nga The Sleep Works, tha për Sky News: "Nëse dhoma është shumë e nxehtë, trupi ynë duhet të punojë shumë për të rregulluar temperaturën e trupit tonë gjatë natës.

2.Rritja e nxehtësisë gjatë natës mund të tërheqë lagështinë nga hundët.

Hulumtimi nga Universiteti Mjekësor i Varshavës zbuloi se disa metoda të ngrohjes së ambienteve të brendshme janë faktorë të rëndësishëm rreziku për shfaqjen e astmës.

3. Mund të thajë lëkurën tuaj

Përsa i përket lagështisë, lënia e ngrohjes ndezur gjithashtu mund të thajë lëkurën tuaj.

Lëkura juaj e thatë e shkaktuar nga ngrohja mund të nënkuptojë se jeni më i prekshëm ndaj shpërthimeve të sëmundjeve si psoriasis dhe ekzema./ CNA

Lajmet e fundit nga