LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Afro 2 orë në SPAK, kryebashkiaku i Kuçovës mbyll gojën para gazetarëve

15 Nëntor 2023, 11:46, Aktualitet CNA
VIDEO/ Afro 2 orë në SPAK, kryebashkiaku i Kuçovës mbyll
Kreshnik Hajdari dhe Theodhori Sollaku

Për qëndrimin afro dy orë në SPAK, kreu i Bashkisë së Kuçovës, Kreshnik Hajdari, nuk ka dhënjë detaje për gazetarët se për çfarë u pyet. 

"Çfarë masakre? Do ta merrni vesh për çfarë isha", tha Hajdari.

Ndërkohë, avokati i tij, Theodhori Sollaku, u shpreh se klienti i tij nuk është marrë i pandehur për çështjen e dënimit të tij në Greqi. 

Një ditë më parë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi që të mos i hiqte mandatin Hajdarit si kryetar i bashkisë së Kuçovës, edhe pse nuk deklaroi në formularin e deklarimit dënimin për shkeljen e kufirit në Greqi, ngjarje e ndodhur në vitin 1999.

Pak ditë më parë, drejtësia greke i përcolli Ministrisë shqiptare të Drejtësisë, një vendim që faktonte se kryebashkiakut i Kuçovës, Kreshnik Hajdari, është dënuar nga gjykata e Janinës, ndërkohë që në formularin e vetëdeklarimit ka thënë se nuk është i dënuar.

Gjykata në Janinë e ka gjetur fajtor Hajdarin për hyrje në territorin grek në mënyrë të paligjshme dhe e ka dënuar në 23 qershor të vitit 1999 me “masë riedukuese të qortimit”./CNA

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

 

Lajmet e fundit nga