LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rreziku nga mediat sociale/ Bregu: Desinformacioni, problemi kryesor i sigurisë kombëtare në Ballkanin Perëndimor

2 Qershor 2022, 17:56, Aktualitet CNA
Rreziku nga mediat sociale/ Bregu: Desinformacioni, problemi kryesor i
Majlinda Bregu

Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), Majlinda Bregu, ka folur për ndikimin dhe rreziqet që vijnë nga përdorimi i lartë i mediave sociale.

Në një postim në rrjetin social, Bregu deklaroi se 74% e qytetarëve në Ballkanin Perëndimor kanë rënë pre e desinformimit, ku thekson se kjo është një nga risqet kryesore të sigurisë kombëtare.

Sipas saj, 1 në 2 qytetarë, shënjestrojnë median sociale si shpërndarësit kryesor të lajmeve të rreme.

“Rritja e përdorimit të medias sociale, nuk vjen pa risqe. Për 74% të qytetarëve të #BallkanitPerendimor #disinformacion është një nga risqet kryesore të sigurisë kombëtare.

1në 2 qytetarë shënjestrojnë median sociale si shpërndarësit kryesor të lajmeve të rreme Sigurisht kjo “ha diskutim” dhe po aq e dimë mirë se  as mund të  gazetarët koha digjitale  i ka vënë në presion jo të vogël për të kapur e verifikuar lajmin.

Por, më të ekspozuarit ndaj rrezikut janë të rinjtë që harxhojnë 2-4 orë çdo ditë në internet.

Së bashku me 20 të rinj nga #BallkaniPerëndimor diskutuam në #Sarajevo mbi rreziqet e dizinformimit tek të rinjtë në Konferencën 3të rajonale për #disinformation”, shkruan Bregu.  

Lajmet e fundit nga