LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tjetërsimi i pronave në Shëngjin/ SPAK kërkon 4 vite burg për Fran Frrokajn

20 Nëntor 2023, 10:42, Aktualitet CNA
Tjetërsimi i pronave në Shëngjin/ SPAK kërkon 4 vite burg
Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar 4 vite burg për ish-kryetarin e Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj.

Frrokaj akuzohet për shpërdorim detyre për çështjen e tjetërsimit të pronave në bregdetin e Shëngjinit.

Nga hetimet e Prokurorisë ka rezultuar se ish-kryebashkiaku ka provuar përfitimin në mënyrë të paligjshme të 66 mijë metrave katrorë tokë me vlerë 13 milionë euro.

Gjithashtu, për këtë çështje ka nisur hetime ndaj ish-kryetarit të Qarkut, Gjok Ndoka, ish-drejtorit të Urbanistikës së Lezhës, Sokol Toma, ish-juristit pranë Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Lezhë, Bledar Cara, ish-regjistruesit në Kadastrën e Lezhës Nikolin Shtjefni dhe Sokol Vocaj, përfituesit të pronave të tjetërsuara, Altin Mlikaj, topografit Luigj Paloka, si dhe ndaj ish-zyrtarëve të bashkisë Lezhë, Gjovalin Marku, Adiona Martini dhe Juxhina Mema./ CNA

Lajmet e fundit nga