LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja mes dy vendeve/ “The Independent” :  Britania e Madhe jep miliona euro për sistemin e burgjeve shqiptare

19 Nëntor 2023, 18:08, Aktualitet CNA
Marrëveshja mes dy vendeve/ “The Independent” :  Britania
Rishi Sunak dhe Edi Rama

Media prestigjioye “The Independent“ i ka kushtuar një artikull marrëveshjes së Britanisë me Shqipërinë për të burgosurit.

Në artikull thuhet se tridhjetë e shtatë mikrobusë dhe automjete elektrike i janë dhënë Shqipërisë nga qeveria me një kosto prej 1.5 milionë funte, si pjesë e një marrëveshjeje të fundit për kthimin e të burgosurve shqiptarë.

Marrëveshja, e shpallur në maj, do të bëjë që 200 shtetas shqiptarë të burgosur në Angli dhe Uells të dërgohen në shtëpi për pjesën tjetër të dënimit.

Në këmbim, qeveria tha se do të ndihmonte në “modernizimin” e sistemit të burgjeve shqiptare.

Marrëveshja pritej t'i kushtonte Ministrisë së Drejtësisë rreth 8 milionë funte gjatë dy viteve, me financime të tjera që vinin nga Zyra e Brendshme.

Zyrtarët këmbëngulën se kjo paraqet një kursim kostoje, duke theksuar faktin se kushton 40,000 £ në vit për të strehuar çdo të burgosur këtu.

Detaje të reja nga kontratat e qeverisë, të publikuara këtë muaj, tregojnë se një pjesë e marrëveshjes shumëmilionëshe po shkon drejt pajisjes së shërbimit të burgjeve shqiptare me një flotë të re automjetesh.

Rreth 500,000 £ do të shpenzohen për 15 automjete elektrike, ndërsa 22 mikrobusë të rinj do t'i ofrohen shërbimit të burgjeve të Shqipërisë me një kosto prej më shumë se 1 milion paund.

Qeveria e përshkroi ofrimin e automjeteve elektrike si “pjesë e lëvizjes drejt zeros neto dhe është pjesë e një nisme më të gjerë gjelbërimi”.

Duke shpallur marrëveshjen në maj, Sekretari i Drejtësisë britanike, Alex Chalk tha se "publiku pret që kriminelët e huaj duhet të vuajnë dënimet e tyre jashtë shtetit, jo në burgjet tona në kurriz të taksapaguesit".

Ai premtoi se marrëveshja "do të përshpejtojë largimin e këtyre shkelësve dhe do t'u japë viktimave besimin se kriminelët e rëndë do të vazhdojnë të përballen me drejtësinë dhe të kalojnë pjesën e mbetur të dënimit të tyre pas hekurave".

Ministria e Drejtësisë nuk ka thënë se kur do të dorëzohen automjetet dhe nëse do të mund të dërgohen më shumë vetura në të ardhmen./ CNA

Lajmet e fundit nga