LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Caktohet data e seancës në GJKKO/ Kur do të merret në pyetje Ilir Beqaj

18 Nëntor 2023, 17:49, Aktualitet CNA

Caktohet data e seancës në GJKKO/ Kur do të merret në pyetje

Ditën e sotme GJKKO caktoi masën e sigurisë "detyrim me paraqitje dhe ndalim i daljes jashtë shtetit" për ish-ministrin Ilir Beqaj.

Pas këtij vendimi, GJKKO do të mbajë seancë pë Beqajn në datën 20 nëntor, në orën 12:00.

Beqaj do të merret në pyetje si person nën akuzë për abuzimin me koncesionin e sterilizimit.

Beqaj akuzohet për veprën penale "shpërdorim detyre", pas hetimeve për koncesionin e sterilizimit, një aferë 100 milionë euro.

Kujtojmë këtu se hetimi për sterilizimin nisi 3 vite më pare, për akuzat e shpërdorimit të detyrës, korrupsionit dhe shkeljes së pabarazisë në tendera.

Për këtë çështje në pyetje u morën rreth 20 persona mes të cilëve edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Beqaj, mjekë dhe anëtarë të komisionit të vlerësimit të ofertave si dhe zyrtarë të tjerë të ministrisë./ CNA

Lajmet e fundit nga