LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rriten lindjet e parakohshme, mjekët tregojnë arsyet

18 Nëntor 2023, 16:20, Aktualitet CNA
Rriten lindjet e parakohshme, mjekët tregojnë arsyet
Foto ilustruese

Një në 10 foshnja në Shqipëri lindin premature. Këto janë të dhënat që u raportuan nga autoritetet shëndetësore gjatë një aktiviteti.

Si shkak për rritjen e këtyre rasteve mjekët rendisin moshën e madhe të grave kur vendosin të bëhen nëna, tensioni, diabeti dhe hemoragjitë të cilat çojnë në ndërpreje të shtatzënive.

Por pavarësisht se rastet e lindjeve para kohe janë të larta, vdekshmëria është ulur. Sipas mjekëve kjo i dedikohet formimit profesional te tyre, investimit në pajisje dhe në medikamente.

Çdo fëmijë i lindur javën e 36 ose më herët, konsiderohet një fëmijë prematurë.

Në ditën botërore të prematuritetit ministrja e Shëndetësisë premtoi mbështetje financiare për mjekët dhe investime për kushte dhe aparatura moderne./CNA

 

Lajmet e fundit nga