LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari: SPAK amnistoi Ilir Beqajn, duhej masë më e rëndë

18 Nëntor 2023, 21:32, Aktualitet CNA
Gazetari: SPAK amnistoi Ilir Beqajn, duhej masë më e rëndë
Ilir Beqaj

Gazetari Eni Ferhati deklaroi mbrëmjen e sotme se SPAK ka vepruar me standard të dyfishtë për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të cilit i ndaloi daljen jashtë Shqipërisë dhe i caktoi “masën detyrim paraqitje”.

Ferhati tha se kjo masë sigurie është një amnisti për Ilir Beqajn, pasi gjykata ka kërkuar thellim të hetimeve.

Ai theksoi në Euronews Albania se për ish-ministrin duhet të jepej një masë më e rëndë sigurie.

“Unë e kam pritur dhe një masë më të rëndë sigurie. Unë e prisja se kam lexuar vendimin e zbardhur. Sot Ilir Beqja akuzohet vetëm për “shpërdorim detyre, e kryer në bashkëpunim”. Ndërkohë që gjykata thotë shtriji hetimet për më tej. Ai rrezikon 1 deri në 2 vite burg që është dhe marzhi për këtë vepër penale, nisur dhe nga dënimet që kanë marrë dhe ish-zyrtarë të lartë.

Për çfarë e shpërdoroi detyrën Ilir Beqaj, për qejf?! E shpërdoroi nga padijenia, apo për arsye të tjera?! Logjika të thotë se e shpërdori për të patur përfitime të mundshme, kur bëhet fjalë për një koncesion me vlera kaq të mëdha. Ndaj unë shikoj një amnisti të dytë për zotin Beqaj me këtë procedim penal. Janë vendime të rralla të gjyqtarëve që i thonë SPAK- shiko ka vend më tepër, ose ke gabuar për faktet penale”, deklaroi Ferhati./ CNA

Lajmet e fundit nga