LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meloni e djathtë, Rama i majtë/ Kryeministri shqiptar për investimet: Jam për rrugën e tretë

18 Gusht 2023, 11:52, Aktualitet CNA

Meloni e djathtë, Rama i majtë/ Kryeministri shqiptar për

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për median italiane "La Stamna" ka treguar se për çfarë projektesh ka folur me kryeministren e Italisë Giorgia Meloni gjatë vizitës së saj në Shqipëri.

Në një moment gazetari i "La Stamna" i ka vënë në pah Ramës faktin se u përkasin dy ideologjive të ndryshme, Meloni një e djathtë nacionaliste, ndërsa Rama i majtë.

Lidhur me këtë Rama është shprehur se “Nuk jemi më në vitet 1900. Unë jam i njëfarë majtas, për rrugën e tretë të Clintonit, Blerit, Schroderit”.

Marrëdhëniet ndërkombëtare dhe integrimi evropian, projekti i ujësjellësit, menaxhimi i rrjetit hekurudhor në Ballkan ishin fokus i bisedës së Melonit dhe Ramës.

Pjestë nga intervista:

“Ne folëm gjatë për marrëdhëniet ndërkombëtare. Dhe të integrimit evropian, që ju e përcaktoni si ribashkim.

Në planin ekonomik, ju ka bindur të bëni investime?"

“Ka kaq shumë gjëra që kemi në pritje. Së shpejti, Komiteti Strategjik për Investimet Italiane, i krijuar me Di Maio, do të mblidhet për herë të dytë.

Biseduam për projektin e ujësjellësit, të cilin Andreotti dhe Berlusconi e dëshironin tashmë, nga Shqipëria në Puglia. Kjo do të ishte e rëndësishme. Bëhet fjalë për përdorimin e burimeve në Shqipërinë e Jugut për t’i lidhur ato me Italinë.

Pastaj, është menaxhimi i rrjetit hekurudhor në Ballkan, i cili duhet të zhvillohet.

Së fundi, teknologjia: kompanitë e mëdha italiane kanë shfaqur interes në të kaluarën. Dhe projekti i linjës elektrike që do të lidhë Italinë me Shqipërinë. Ajo është dikush që mund t’i lëvizë gjërat, kam shumë besim”.

E gjithë kjo harmoni bie ndesh me idetë tuaja politike: ajo nuk i përket familjes së të majtës. Meloni është e djathtë, nacionaliste. Me çfarë jeni ju?

“Dëgjo, djathtas dhe majtas janë kategori pretencioze, të mira për debate. Nuk jemi më në vitet 1900. Unë jam i njëfarë majtas, për rrugën e tretë të Clintonit, Blerit, Schroderit.

Ajo është e krahut të djathtë, por ata thanë se ishte një përbindësh fashist që do të marshonte në Bruksel. Përkundrazi, që nga dita e parë nuk ka gabuar në linjën e politikës ndërkombëtare”./ CNA

Lajmet e fundit nga