LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkelja e sistemeve TIMS në Policinë e Shtetit/ Zyrtari i Ambasadës amerikane-Ballës: Hetoni shpejt

17 Gusht 2023, 18:24, Aktualitet CNA

Shkelja e sistemeve TIMS në Policinë e Shtetit/ Zyrtari i

I Ngarkuari me Punë të Ambasadës në Tiranë, H. Martin McDowell u takua sot me Ministrin e Brendshëm Taulant Balla.

Ata diskutuan bashkëpunimin me SHBA dhe mbështetjen e zbatimit të ligjit për një sërë çështjesh të sigurisë.

CDA McDowell vuri në dukje shqetësime në lidhje me shkeljen e raportuar të sistemeve TIMS në Policinë e Shtetit Shqiptar.

 Ai kërkoi një hetim të shpejtë, të plotë dhe theksoi rëndësinë e mbrojtjes së të dhënave private/sensitive, duke përfshirë atë të qytetarëve amerikanë në Shqipëri.

McDoëell i tha gjithashtu ministrit Balla se SHBA ishte gati të mbështeste Ministrinë dhe Policinë e Shtetit Shqiptar në hetimin e tyre."-thuhet në njoftimin e ambasadës./ CNA

Lajmet e fundit nga