LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fushat kriminale të veprimtarisë së McGonigal në Shqipëri

17 Gusht 2023, 12:32, Aktualitet CNA
Fushat kriminale të veprimtarisë së McGonigal në
Charles McGonigal

Ish-kryeministri Sali Berisha në një deklaratë për mediat tha se janë disa fusha të veprimtarisë kriminale antiligjore të McGonigal.

Sipas tij kjo veprimtari kriminale lidhet me skemën e Deripaskës, vendosja e gjobave shumëmilioneshe ndaj bizneseve dhe ndërhyrje korruptive për heqje licence nafte.

“Veprimtaria kriminale antiligjore e McGonigal, Duçkës, Nezës dhe të tjerëve, në Shqipëri është pesëvjeçare dhe është e zhvilluar në këto drejtime.

-Drejtimi i parë në skemën e Deripaskës por me pasoja tragjike për një komb anëtar të NATO-s. Angazhimi i tij në bashkëpunim të ngushtë me Edi Ramën për shkatërrimin e opozitës shqiptare, për një puç antikushtetues ndaj opozitës dhe presidentit të Republikës si kundërshtar i Edi Ramës.

-Vendosja e gjobave shumëmilioneshe ndaj bizneseve që ishin nën sanksione duke i mashtruar se mund t’i hiqnin nga lista përkundrejt pagesave.

-Ndërhyrje korruptive për heqje licence nafte dhe dhënien te një kompani ruse, të kontrolluar mesa duket nga Deripaska.”/ CNA

Lajmet e fundit nga