LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata i kërkon SPAK-ut hetime të mëtejshme për 2 ish-ministra

17 Gusht 2023, 11:30, Aktualitet CNA
Gjykata i kërkon SPAK-ut hetime të mëtejshme për 2
SPAK

Që prej janarit të 2020-ës, SPAK ka nisur hetimet për koncesionin e sterilizimit.

Pas 3 vitesh hetime, SPAK ka lëshuar disa urdhër-arreste për zyrtarë e ish-zyrtarë. Pas kërkesës së Prokurorisë së Posaçme janë arrestuar ish-zv.ministri i Shëndetësisë, Klodian Rjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj.

Mësohet se Gjykata e Posaçme i ka kërkuar SPAK-ut hetime të mëtejshme për 2 ish-ministra.

Konkretisht, GJKKO ka kërkuar të nisin hetime për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhe ish-ministrin e Financave, Shkëlqim Cani.

Ky i fundit ndodhet prej më shumë se një ore në SPAK, ku po merret në pyetje në lidhje me koncesionin e sterilizimit.

Ndërkohë, Prokuroria ka marrë më parë disa herë në pyetje ish-ministrin Beqaj./ CNA

Lajmet e fundit nga