LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Aeroporti i Tiranës flet italisht”/ Televizioni “Canale 5”, kronikë për Shqipërinë

16 Gusht 2023, 22:09, Aktualitet CNA

“Aeroporti i Tiranës flet italisht”/ Televizioni “Canale

Këtë sezon veror Shqipëria ka regjistruar një rritje të ndjeshme të turizmit. Turistë nga e gjithë bota kanë zgjedhur Shqipërinë si destinacionin e tyre për të kaluar pushimet, ndërsa një numër i lartë pushuesish vjen nga Italia.

Kjo është edhe arsyeja pse mediat italiane kanë kthyer sytë nga Shqipëria dhe i kanë kushtuar artikuj të gjatë vendit tonë.

Televizioni "Canale 5" është një nga mediat që i ka kushtuar një kronikë turizmit në Shqipëri, të cilën e ka nisur me fjalinë: “Aeroporti i Tiranës flet italisht”.

“Asnjëherë më parë nuk kanë qenë kaq të shumtë turistët që mbërrijnë nga Italia për të kaluar pushimet duke u larguar nga çmimet e shtrenjta të shtëpisë sonë”, vijon kronika, ku vihen në pah çmimet e ulëta.

Avioni, shtëpia dhe makina vetëm 150 euro. Bregdeti i Durrësit ka një linjë të gjatë plazhi ku një çadër jepet me një çmim të leverdisshëm.

5 euro një çadër dhe 2 shezlonge.

Pra, këtu 5 euro një çadër dhe 2 shezlonge!”, thekson gazetari.

Ai krahason çmimet në vendin tonë me ato në Italia dhe numrin e turistëve që ësgrë rritur me mbi 70%.

Në dy vitet e fundit numri i turistëve italianë në Shqipëri është rritur ndjeshëm. Në vitin 2022 ishin mbi 70 përqind më shumë se sa në vitin 2021”, theksoi gazetari.

Ndërkohë, turistët shprehen se janë të mahnitur nga bregdeti shqiptar dhe se do të rikthehen edhe vitin e ardhshëm./ CNA

Lajmet e fundit nga