LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja McGonigal/ Gazetari Papa: Janë 8 mijë faqe me përgjime, vazhdon hetimi për Ramën

16 Gusht 2023, 17:21, Aktualitet CNA

Çështja McGonigal/ Gazetari Papa: Janë 8 mijë faqe me

Gazetari shqiptaro-amerikan Robert Papa ka folur lidhur me çështjen McGonigal.

Në një intervistë në News24, Papa tha se  janë 8 mijë faqe përgjime ku përmendet dhe kryeministri Edi Rama.

Ai thotë se edhe Rama është nën hetim por qoftë se gjyqi përfundon, dosja mbyllet.

“Për sa i përket gjyqit të Uashingtonit gjasat janë që dhe atje do të ketë pazar, marrëveshje. Më 13 shtator është. Ai është i ngatërruar dhe me familjen Biden dhe me dosjen e Trump. Ajo që ka ndodhur me ne është në kohën që ka qenë në detyrë. Mua më vjen keq që të përmendet emri i kryeministrit tim. Fredman thotë se mban erë lidhja e Ramës me këtë. Pa filluar gjyqi, hetimet vazhdojnë dhe kryeministri Rama është nën hetim. Në qoftë se gjyqi përfundon, dosja mbyllet.”

Papa thotë se janë tre takime të Ramës të pajustifikueshme

"E zëmë se unë jam prokuror, janë 8 mijë faqe përgjime ku del dhe kryeministri ynë. Juria janë njerëz që zgjidhen rëndomë. Që të bindet juria që të ketë gjyq, do marrë njerëz që të intervistojë. Me çfarë kemi parë tek aktpadia janë tre takime të Ramës të pajustifikueshme. Personi A. është përdorur si spiun dhe FBI-së i është kërkuar të hetojë një kundërshtar të Ramës. Ai është filmuar duke marrë paratë si një mafioz. Pas marrëveshjes që ka bërë në Neë York do të bëjë dhe atje. Lidhja që ka me Biden dhe dosjen Trump e kanë bërë të gjithëfuqishëm. Tani e kanë kapur duke fjetur në metro sepse ngarkesa financiare është shumë e madhe. Në Uashington ka bërë pastrim parash, nuk është si këtu”, tha Papa.

Lidhur me rolin që mund të marrë drejtësia shqiptare, ai tha se SPAK ka të drejtë të kërkojë informacion.


“Vërtetë është një krim federal që ka dëmtuar Amerikën, por ka dëmtuar dhe Shqipërinë. Përmendja për puset e naftës. SPAK-u ka të drejtë të kërkojë informacion, siç ndodhi në rastin e Bashës me paratë ruse”, tha Papa./ CNA

Lajmet e fundit nga