LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lituania do të mbyllë dy pika kufitare me Bjellorusinë

16 Gusht 2023, 18:00, Aktualitet CNA

Lituania do të mbyllë dy pika kufitare me Bjellorusinë

Lituania do të mbyllë dy nga gjashtë pikat e saj kufitare me Bjellorusinë.

Dy pikat e kalimit rural, të cilat nuk përdoren nga mjetet komerciale, do të mbyllen nga e premtja. Qeveria tha se vendimi ishte në përgjigje të ndryshimeve në situatën gjeopolitike dhe kërcënimeve ndaj sigurisë kombëtare, si dhe kontrabandës, shkruan BBC.

Fqinjët perëndimorë të Bjellorusisë kanë rritur sigurinë që kur Minsk u dha strehim luftëtarëve nga grupi mercenar rus Wagner. Kjo erdhi si pjesë e një marrëveshjeje për t'i dhënë fund një rebelimi të shkurtër në Rusi nga Wagner në qershor.

Qeveria lituaneze tha se kalimet në Tverecius dhe Sumskas do të mbyllen dhe trafiku do të devijohet në Medininkai, më i madhi nga gjashtë pikat e kontrollit të saj. Zëvendësministrja e Transportit Agn? Vaiciukeviciute tha për Associated Press se mbylljet ishin të përkohshme.

Polonia gjithashtu ka kufizuar ashpër hyrjen nga Bjellorusia dhe të martën, Letonia urdhëroi përforcime në kufirin e saj.

Kryeministri letonez Krisjanis Karin tha se Bjellorusia duhet të dinte se vendi i tij ishte serioz në lidhje me sigurimin e kufijve të saj për të mirën e popullit të saj dhe të pjesës tjetër të Evropës.

Polonia njoftoi javën e kaluar se po dërgonte 10,000 trupa shtesë në kufirin e saj me Bjellorusinë pas një inkursioni të supozuar nga helikopterët ushtarakë bjellorusë./ CNA

Lajmet e fundit nga