LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Princi i kurorës saudite ftohet të vizitojë Britaninë e Madhe

17 Gusht 2023, 17:05, Aktualitet CNA

Princi i kurorës saudite ftohet të vizitojë Britaninë e

Princi i kurorës Mohammed bin Salman është ftuar të vizitojë Britaninë e Madhe, i ka thënë BBC-së ambasada e Arabisë Saudite.

Një zëdhënës tha se kryeministri mezi priste të takohej me princin e kurorës "në rastin më të parë".

Kjo do të ishte vizita e parë e princit në Mbretërinë e Bashkuar që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll në vitin 2018.

Ftesa u raportua fillimisht nga Financial Times dhe gazetat Times .

Një zëdhënës i Downing Street tha se kryeministri Rishi Sunak foli më parë me princin e kurorës, me liderët që diskutuan përkushtimin e tyre për zhvillimin e marrëdhënieve tregtare dhe investimeve midis dy vendeve, si dhe për forcimin e bashkëpunimit në mbrojtje dhe siguri.

Ende nuk është e qartë nëse princi e ka pranuar zyrtarisht ftesën, por dihet se ai dëshiron të vijë në Britaninë e Madhe./ CNA

Lajmet e fundit nga