LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata ruse gjobit Google me 31 mijë dollarë/ Shkak operacioni special në Ukrainë

17 Gusht 2023, 16:50, Aktualitet CNA

Gjykata ruse gjobit Google me 31 mijë dollarë/ Shkak operacioni

Një gjykatë e magjistraturës në Moskë ka gjobitur gjigantin e teknologjisë amerikane Google me 3 milionë rubla (31,800 dollarë) për dështimin e tij për të fshirë informacionin e dyshimtë në lidhje me operacionin special ushtarak në Ukrainë, si dhe informacionin e ndaluar në Rusi, raporton një korrespondent i TASS nga gjykata.

Sipas dosjeve të çështjes, kompanisë i ishte dërguar një njoftim zyrtar që kërkonte që ajo të fshinte videot nga portali YouTube që udhëzonin shikuesit për mënyrat e hyrjes ilegalisht në objektet e mbrojtura, prania në të cilën mund të rrezikonte jetën dhe shëndetin e një personi, si dhe video që përmbajnë informacione të rreme për operacionin special ushtarak në Ukrainë, raporton media ruse TASS.

Më herët, e njëjta gjykatë kishte vendosur vazhdimisht gjoba ndaj Google për shkelje administrative, duke përfshirë një gjobë prej 3 milionë rubla në maj për mbajtjen e videove në YouTube që konsistonin në propagandë që promovonte marrëdhënie seksuale jotradicionale, si dhe në praktikën e paligjshme të "mbulimit të çatisë" ( duke u ngjitur në struktura të larta për të hyrë në ambientet e tyre të çatisë - TASS), dhe duke shpifur forcat e armatosura të Rusisë./ CNA

Lajmet e fundit nga