LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kujdes spiunët!”/ Merkoçi “shigjeton” tri grupet e PD-së  

18 Gusht 2023, 10:42, Aktualitet CNA

“Kujdes spiunët!”/ Merkoçi “shigjeton” tri

Ish -kandidati i primareve në PD për Bashkinë e Tiranës, Fatmir Merkoçi ka shigjetuar tre grupet brenda PD, atë të Berishës, të Bashës dhe Gazment Bardhit së fundi.

Në reagimin e tij, Merkoçi nënvizon faktin se të tre grupet e shohin partinë si një pronë dhe jo një organizatë gjithëpërfshirëse.

Ai thotë se PD nuk mund të quhet e djathtë nëse nuk njeh fraksionet dhe zbaton përjashtimet.

Në fund e mbyll me një këshillë: Kujdes spiunët.

1. Mbështetësit e Berishës, e quajnë veten demokrat të shumicës

2. Mbështetësit e Bashës e quajnë veten shpëtimtar të demokracisë

3. Mbështetësit e Bardhit, e quajnë veten demokrat pa Berishën dhe Bashën.

Të tre këto grupime,nuk pranojnë sipas Statutit të miratuar nga ata Fraksionet brenda partisë. Pra si reaksionar ( e djathta konservatore) nuk përfshihem në asnjë grupim pasi të tre thonë ne jemi P.D.-ja.

Kjo tregon se këta e shohin pronë Partinë dhe jo një organizatë politike gjithpërfshirëse. Matematikisht këta të përjashtojnë që pa filluar.

Pyetja lind vetë veriu. A quhet e Djathtë një parti që nuk njeh fraksionet dhe zbaton përjashtimet ?

Gjithkush ka mendimin e tij në këtë çështje. Por unë flas për politikë dhe jo si tifoz i një grupimi.

Kujdes spiunët”, shkruan Merkoçi./ CNA

Lajmet e fundit nga