LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrihet marrëveshja, Behar Bajri ekstradohet sot drejt Tiranës

15 Nëntor 2023, 15:39, Aktualitet CNA
Arrihet marrëveshja, Behar Bajri ekstradohet sot drejt Tiranës
Behar Bajri

Behar Bajri do të ekstradohet sot drejt Shqipërisë pasi Franca ka pranuara kërkesën e autoriteteve shqiptare. Mediat raportojnë se Bajri do të vijë në Shqipëri sot me një fluturim direkt nga Franca.

Ndaj Behar Bajrit në Shqipëri rëndojnë akuza për 5 vepra penale, ndër të cilat “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Vrasje me paramendim”.

Bajri pritet që të dalë përpara trupës gjykuese në ditët në vijim ku do të njihet me masën e sigurisë së dhënë më 28 korrik.

Hetimet ndaj Bajrit dhe 14 të tjerëve të implikuar në dosjen “Metamorfoza” nisën që në vitin 2019, pas zbërthimit të rrjeteve “Sky” dhe “EnkroChat” nga vendet partnere, të cilat sollën në vendin tonë gjetjet e tyre.

Emri i tij del si porositës i vrasjes së Ibrahim Licit, Dorian Dulit dhe Genc Tafilit, krime të cilat nuk ndodhën.

Nga komunikimet në “Sky” rezultonte se Pëllumb Gjoka ka porositur te Behar Bajri një atentat ndaj Kleant Musabelliut. Vrasjen e këtij të fundit e kishte marrë përsipër Ervis Martinaj, i cili kishte shkëmbyer objektivin me Bajrajt. Bajrajt duhet të vrisnin Gjin Ndojin dhe Martinaj Musabelliun./CNA

 

Lajmet e fundit nga