LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alma Kaçi bashkëpunoi me “Fiks fare”, USB ia mori Abedin Oruçi

22 Dhjetor 2023, 19:54, Aktualitet CNA

Alma Kaçi bashkëpunoi me “Fiks fare”, USB ia mori Abedin

Pas publikimit të pamjeve nga zyra e Safet Gjicit shpërthyen në masë teoritë konspirative mbi motivet e filmimit që kompromentonte dy protagonistët e seksit oral. Deklaratat e Safet Gjicit dhe Alma Kaçit ishin kontradiktore. Kryebashkiaku denonconte një kurth të organizuar nga kundërshtarët politikë. Por ai edhe gënjeu kur tha se ishte në një lidhje me Alma Kaçin prej shumë kohësh.

Në anën tjetër Alma Kaçi i përmbahej misionit parimor të gazetarisë. Sipas saj në thelb të skandalit ishte denoncimi i ngacmimeve seksuale që ndodhnin rregullisht në zyrën e kryebashkiakut të Kukësit. Pavarësisht se pamjet tregonin se Alma Kaçi kishte shkuar përtej limiteve të profesionit, ajo i mbeti deri në fund alibisë se u nis për të denoncuar Gjicin, por ngjarjet rrodhën ndryshe.

E vërteta që ka zbuluar prokuroria duket se nuk është as me njërin dhe as me tjetrin. Të paktën nga sa u kuptua në seancën e parë të procesit që u zhvillua në Gjykatën e Posaçme në Tiranë, kur prokurori tregoi se çfarë kishte zbuluar.

Së pari duhet thënë se motivi fillestar për të cilin Alma Kaçi kishte kontaktuar kryebashkiakun e Kukësit ishte një shërbim i mundshëm për Fiks Fare. Ajo ka pranuar bashkëpunimin me emisionin investigativ në Top Channel duke u vetëquajtur një gazetare e padeklaruar e emisionit, që kishte marrë pjesë edhe në investigime të tjera.

Në telefonin e Kaçit, prokurorët gjetën mes të tjerash edhe bisedat e saj me gazetarë të “Fiks Fare”, ku flitej për filmimin me Gjicin. Sipas SPAK, filmimi u bë me vullnet të plotë nga ana e gruas për ta dokumentuar atë.

Por përgatitja e materialit denoncues duket të ketë qenë synimi i takimit të parë. Kur nuhati se mund të kishte përfitime nga marrëdhënia me kryebashkiakun, ajo devijoi nga misioni fillestar dhe vendosi të shkojë më tej. Në takimin e dytë në zyrën e kryebashkiakut, Alma Kaçi i shkoi deri në fund rolit që mori si gjahtare e tenderave. Jo vetëm se bëri seks oral me Gjicin, por vazhdoi bisedën me të për të ngritur një strehë për qentë e rrugës me qëllim përfitimin nga kryebashkiaku, duke vazhduar takimet me nënkryetarin e bashkisë.

Gabimi i vetëm që bëri ishte se e filmoi edhe vetën në takimin e dytë.

Së dyti, prokurorët kanë përgjigjen e Alma Kaçit edhe për një pikëpyetje të madhe të kësaj historie: Si u shpërnda filmimi që kompromentonte jo vetëm Safet Gjicin, por edhe Alma Kaçin?

Gruaja ka treguar se filmimet u shpërndanë pasi USB ku ishin pamjet ia ka marrë me forcë Abedin Oruçi, ish kryetar i qarkut të Kukësit. Mbetet pa përgjigje se përse e kontaktoi Alma Kaçi personin që njihej për një konflikt të vjetër me Safet Gjicin? A tentoi ajo të përfitonte para në këmbim të materialit filmik?

Mes Safet Gjicit dhe Abedin Oruçit ka një përplasje të vjetër. Rreth 4 vite më parë dy burrat ishin përfshirë në një sherr, pasi Oruçi pretendoi se i kishte shlyer detyrimet ndaj bashkisë për një hotel që kishte në pronësi, ndërsa bashkia kishte konstatur një pjesë të ndërtimit të paligjshëm.

Kur policët shkuan ta arrestojnë në hotelin e tij në Kukës në vitin 2021, Abedin Oruçi u drejtoi armën efektivëve, por pa i qëlluar. Ai mundi t’u shpëtojë duke u arratisur. Dosja u mbyll disa vite më pas.

Nga 2015 deri në 2019, Abedin Oruçi ka qenë drejtuesi i qarkut të Kukësit, përfaqësues i PDIU-së. Në zgjedhjet vendore të 2019, Oruçi ka qene rival me Gjicin për bashkinë e Kukësit nën siglën e Bindjes Demokratike, ndërsa në 14 Maj ishte kandidat për bashkinë e Kukësit nën siglën e Partisë për Europianizimin dhe Integrimin e Shqipërisë./ Lapsi.al

Lajmet e fundit nga