LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi në Pragë/ Ervin Karamuço ngre alarmin: Duhet të përgatitemi për këto skenare

22 Dhjetor 2023, 17:08, Aktualitet CNA
Sulmi në Pragë/ Ervin Karamuço ngre alarmin: Duhet të
Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço

Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço duke marrë shkas nga ngjarja në Pragë ku mbetën të vrarë 15 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë ka ngritur alarmin se edhe në vendin tonë ekziston një kontigjent të rinjsh me probleme të rënda çrregullimesh mendore që mund të kryejnë sulme si ai i Çekisë.

Karamuço thotë se në shkollat tona duhet bërë urgjentisht trajnim për tu mbrojtur nga akte të tilla kriminale.

Sipas tij, nxënës,  studentë, mësues dhe pedagogë duhet të mësojnë rregullat standarde të sigurisë në këto raste.

Eksperti shton se, Policia e Shtetit, Renea dhe Patrullat e Përgjithshme duhet të përgatiten për këto skenare.

“Në vendin tonë ekziston një kontigjent të rinjsh me probleme të rënda çrregullimesh mendore, që mund të kryejnë sulme si ai i Çekisë dhe Serbisë.

Në shkollat tona duhet bërë urgjentisht simulim/ trajnim për mbrojtjen nga akte të tilla kriminale.

Nxënës, studentë, mësues dhe pedagogë duhet të mësojnë rregullat standarde të sigurisë në këto raste.

Policia e Shtetit, Renea dhe Patrullat e Përgjithshme duhet të përgatiten për këto skenare”, shkruan Karamuço./ CNA

Lajmet e fundit nga