LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Më në fund dritë, hapet plotësisht tuneli i Murrizit

22 Dhjetor 2023, 12:05, Aktualitet CNA
Më në fund dritë, hapet plotësisht tuneli i Murrizit

Më në fund dritë në tunelin kryesor të Rrugës së Arbrit. Mësohet se ditën e djeshme është bërë i mundur bashkimi i dy anëve të tunelit kryesor të Murrizit në Rrugën e Arbrit.

Autoritetet njoftonin se vonesat në këtë tunel vinin për shkak të gjeologjisë së tokës. Por, tashmë tuneli është hapur plotësisht, një lajm i mirë ky jo vetëm për banorët e zonës, por për të gjithë shqiptarët. 

Tuneli i Murrizit ka një gjatësi prej afro 3.8 km, ai pritet të ketë ndikim të jashtëzakonshëm në qarkullimin e automjeteve.

Ky tunel ka dy korsi lëvizjeje me 3.75 metra si dhe trotuare me gjerësi 1.5 metra. 

Punimet në Rrugën e Arbrit nisën në pranverën e vitit 2018 dhe parashikohet të hapet plotësisht për qarkullimin e mjeteve në fund të vitit 2024./CNA

Lajmet e fundit nga