LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A është Shqipëria e rrezikuar nga tërmetet?/ Flet sizmologu: Ndodhin një herë në 30 vite

6 Shkurt 2023, 22:36, Aktualitet CNA

A është Shqipëria e rrezikuar nga tërmetet?/ Flet sizmologu:

Ibrahim Milushi, inxhinier në Institutin e Gjeoshkencave tha se Shqipëria nuk rrezikohet nga  tërmetet e mëdha dhe se tërmete të përmasave të tilla nuk janë aq të shpeshtë.

Inxhinieri në një intervistë për gazetaren Erla Mëhilli tregoi ato që në gjeologji quhen tërmete të rëndësishëm ndodhin përafërsisht 1 herë në 30 vjet.

“Që nga 1935 e këtej, si tërmete të mëdha është ai i Shkupit në 1963, 6,1 i shkallës Rihter, i Dibrës, 5,8 me pasoja të mëdha, kemi tërmetin Ulqin-Shkodër, në ‘79 më i madhi që është regjistruar në zonën rreth nesh që është 6,9 Rihter, kemi tërmetin e 26 nëntorit që ishte 6,4 Rihter, një tërmet i përmasave shkatërrimtare. Në klasifikimin e shkencëtarëve, këta futen në tërmete të moderuar deri në 7 shkallë Rihter. Tërmetet e rëndësishëm tek ne kanë një interval kohor në çdo 30 vjet, me përafërsi”, tha inxhinieri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga