LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasojat e tërmetit në Turqi/ Rrëfehet shqiptarja: Jemi në duart e zotit

6 Shkurt 2023, 22:26, Aktualitet CNA

Pasojat e tërmetit në Turqi/ Rrëfehet shqiptarja: Jemi në

Rudina Ajazi, shqiptarja e cila banon në Turqi rrëfeu tmerrin që ka përjetuar pas goditjeve shkatërrimtare që lanë pas mijëra të vdekur.

Në një intervistë për gazetaren Erla Mëhilli, ajo tha se ka pasgoditje të tërmetit çdo minutë. Sipas Ajazit ndërtesat janë gjysmë të shkatërruara dhe ekipet e shpëtimit besojnë se rreth 8 mijë veta janë nën rrënoja.

“Çdo 1 minutë shkatërrohet një shtëpi, mbi 5600 ndërtesa janë shkatërruar. Janë 8 mijë vetë nën rrënoja, Jemi në duart e Zotit. Është panik i madh. Sado që jemi pak larg nga zona e tërmetit kam shumë frikë dhe vetëm presim tani” tha ajo.

Tërmeti tragjik goditi Turqinë mëngjesin e së hënës dhe shkaktoi mijëra viktima dhe të plagosur.

Ekipet e emergjencave po punojnë për nxjerrjen e personave që ndodhen nën rrënoja dhe që mendohet të shkojnë në disa qindra./ CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga