LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Studiuesit: Si ndikon “efekti Google” tek kujtesa e njeriut

21 Mars 2022, 13:39, Tech CNA
Studiuesit: Si ndikon “efekti Google” tek kujtesa e njeriut

Të kesh një mori informacionesh të disponueshme në majë të gishtave në internet mund të duket si një mënyrë e mirë për të avancuar inteligjencën njerëzore.

Por një studim i ri pohon se informacioni i Google-it në fakt na bën më të prirur për të harruar gjërat, krahasuar me leximin e tij në një libër, një fenomen i njohur si ‘amnezia dixhitale’ ose ‘ efekti Google ‘.

Studimi zbuloi se truri i njeriut nuk është i prirur të përpunojë thellësisht informacionin në motorët e kërkimit si Google, sepse ne e dimë se është lehtësisht i aksesueshëm dhe i rikuperueshëm në internet, kështu që ne nuk shqetësohemi ta mësojmë atë.

Të kesh informacion në “majë të gishtave” të dikujt përmes pajisjeve elektronike si kompjuterët dhe telefonat inteligjentë shpesh çon në uljen e vëmendjes dhe uljen e kujtesës.

Eksperimenti testoi aftësinë e studentëve të diplomuar në SHBA për të kujtuar detajet e një oferte online të kartës së kreditit.

Sa më e lartë të perceptohej lehtësia e gjetjes së informacionit, aq më e ulët ishte kujtesa e detajeve të ofertës së kartës së kreditit, zbuloi Dr Kang.

Në eksperimentin tjetër, pjesëmarrësit harruan informacionin në një reklamë pasi e dinin se ishte i disponueshëm në një kërkim në internet.

Dhe në eksperimentin e 3, Dr Kang zbuloi se individët kishin më shumë gjasa të abonoheshin në një blog në internet nëse ishte i lehtë për t’u aksesuar.

Studimet gjetën dallime midis njerëzve me “kapacitet memorie pune” më të lartë ose më të ulët, aftësia për të mbajtur informacion gjatë kryerjes së detyrave mendore.

Është interesante se ata me kapacitet më të lartë të memories së punës treguan se ishin më pak të përpiktë të mësuarit të informacionit të detajuar të disponueshëm në internet.

Mund të ndodhë që sa më shumë informacion të mund të ruani, aq më pak i detajuar është çdo pjesë e informacionit.

Në përgjithësi, studimi tregon se çfarë efekti ka ruajtja e informacionit në pajisje në performancën njohëse të trurit të njeriut./CNA.al

Lajmet e fundit nga