LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dolën në krah të Putinit duke përdorur hashtag-e/ Twitter ndalon më shumë se 100 llogari

6 Mars 2022, 14:53, Tech CNA
Dolën në krah të Putinit duke përdorur hashtag-e/ Twitter

Twitter ndaloi më shumë se 100 llogari duke përdorur hashtag #IStandWithPutin në kundërshtim me “politikën e manipulimit dhe të postës së padëshiruar” të platformës së mediave sociale, raportoi NBC.

Sipas NBC, Twitter hoqi llogaritë për pjesëmarrje në “sjellje joautentike të koordinuar”, pasi disa nga tweet-et u bënë në mënyrë misterioze virale, pavarësisht se vinin nga llogari me relativisht pak ndjekës dhe imazhe të aksioneve për fotot e profilit.

Twitter nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Insajderit për koment, por kompania i tha NBC në një deklaratë të premten se po heton llogaritë duke përdorur hashtag.

Tweet-et u identifikuan fillimisht nga Owen Jones, një asistent profesor i studimeve të Lindjes së Mesme dhe shkencave humane dixhitale në Universitetin Hamad Bin Khalifa në Katar, i cili tha për NBC se vuri re “shumë llogari që demonstrojnë aktivitet joautentik dhe astroturfing”.

“Ata nuk janë robotë. Ata janë shumë më të vështirë për t’u kontrolluar se kaq,” tha Jones për NBC. “Imagjinoni një konfigurim të qendrës së thirrjeve. Mendoni për sasinë e dëmit që mund të bëni.”

Ndalimi i Twitter është pjesë e një përpjekjeje më të madhe midis kompanive të teknologjisë për të goditur përhapjen e dezinformatave në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Javën e kaluar, Twitter filloi të shtonte etiketa paralajmëruese për tweet-et me përmbajtje nga kanalet e mediave të financuara nga shteti rus, ndërkohë që platforma si Facebook dhe YouTube tërhoqën të gjitha reklamat në vend dhe bllokuan reklamat ruse globalisht./CNA.al

Lajmet e fundit nga