LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 mënyra për të kursyer dhe mbrotjur baterinë e telefonit tuaj

13 Shkurt 2022, 13:24, Tech CNA
5 mënyra për të kursyer dhe mbrotjur baterinë e telefonit

Karikimi i plotë i baterisë së një iPhone të ri duhet t’ju zgjasë rreth 24 orë, duke supozuar se jeni duke e përdorur atë mesatarisht gjatë gjithë ditës. Por transmetimi i videove, kryerja e telefonatave të gjata në FaceTime, nxjerrja e fotografive dhe lojërat mund ta “vrasin” baterinë shumë më shpejt. Në disa raste jetëgjatësia e baterisë varet nga aplikacionet që funksionojnë në sfond.

Më poshtë lexoin 5 mënyrat që do t’iu ndihmojnë për të ruajtur baterinë tuaj.

Gjurmoni se cilat aplikacione përdorin më shumë bateri

Hapni aplikacionin e cilësimeve të iPhone tuaj dhe trokitni lehtë mbi Bateria dhe do të gjeni një listë se cilat aplikacione kanë përdorur më shumë energji gjatë ditës së fundit.

Aktivizo modalitetin me energji të ulët

Modaliteti me energji të ulët zvogëlon ndriçimin e ekranit, e bën ekranin të fiket më shpejt dhe rifreskon aplikacionet e sfondit më rrallë.

Ulni ndriçimin

Shkëlqimi i ekranit është një nga vrasësit më të mëdhenj të baterive. Ulja e ndriçimit është një mënyrë e shpejtë për të kursyer baterinë.

Lidhu me Wi-Fi ose kaloni në modalitetin e aeroplanit

Për të kursyer baterinë gjatë shfletimit në internet, lidheni me një sinjal Wi-Fi. Dhe përpiquni të qëndroni në të njëjtin sinjal Wi-Fi për aq kohë sa të mundeni – nëse iPhone juaj është vazhdimisht në kërkim të një lidhjeje të re, kjo do të dëmtojë baterinë tuaj.

Shmangni aplikacionet me fuqi të lartë

Aplikacionet që kërkojnë më shumë fuqi përpunuese nga telefoni juaj,  si redaktuesit e videove HD ose lojërat me grafikë të shkëlqyer, do ta “vrasin” baterinë më shpejt. Kur përpiqeni të kurseni baterinë, përmbajuni aplikacioneve që nuk duhet të ngarkojnë shumë të dhëna ose kryesisht bazohen në tekst./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga