LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Shkatërrojnë" baterinë e iPhone/ Ja disa gabime që nuk duhet të bëjmë me telefonat tanë

22 Shkurt 2022, 15:33, Tech CNA
"Shkatërrojnë" baterinë e iPhone/ Ja disa gabime

Të gjitha bateritë e telefonit degradohen me kalimin e kohës, por këtu do të gjeni disa këshilla se si mund te ndihmoni baterine e telefonit tuaj te “jetoje” me gjate.

Shmangni nxehtësinë e lartë

E keni vënë re ndonjëherë sesi telefoni juaj nxehet?

Vetë Apple paralajmëron se kushtet shumë të nxehta mund të shkurtojnë jetëgjatësinë e baterisë.

Temperatura më e mirë është midis 0º dhe 35º C (32º deri në 95º F).

Përveç ekspozimit ndaj temperaturave ekstreme, ka disa gabime që e bëjnë atë edhe më keq.

Për shembull, duke e lënë iPhone-in tuaj jashtë në makinë gjatë një dite të nxehtë me ekranin lart, ose duke e karikuar iPhone tuaj kur ai tashmë është i karikuar mjaftueshem.

Aty ku është e mundur, vendoseni iPhone-in tuaj në një vend të freskët dhe me hije që nuk është i ekspozuar ndaj diellit.

Mos e çoni baterinë në zero

Njëherë e një kohë ishte një ide e mirë që të linit baterinë e telefonit tuaj të zbriste deri në zero.

Por teknologjia e sotme funksionon ndryshe, dhe lejimi i saj të bjerë në zero nuk është më mënyra më e mirë.

Në ditët e sotme, është shumë më mirë ta mbani telefonin tuaj të karikuar me një sasi të mirë edhe pse nuk duhet ta vendosni te karikohet çdo dite.

Nuk duhet të karikohet deri në 100 %

Nuk rekomandohet që iPhone të karikohet deri në 100 %. Kjo mund të dëmtojë baterinë dhe të zvogëlojë performancën e telefonit.

Këshillohet që të vendosni telefonin në karikim kur të jetë nën 50 %.

Mbani iPhone të përditësuar

Versionet më të fundit të iOS zakonisht përfshijnë teknologji më të mirë të optimizimit të baterisë, kështu që është praktikë e mirë të siguroheni që po instaloni përditësime./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga