LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Instagram vjen me risi/ Cila është veçoria e aplikacionit që po "çmend" përdoruesit?

15 Shkurt 2022, 17:02, Tech CNA
Instagram vjen me risi/ Cila është veçoria e aplikacionit

Instagram është një nga aplikacionet më të përdorura në botë. Së fundi, Instagram ka prezantuar një veçori të re.

Duke filluar nga sot, mund të dërgoni një pëlqim privat kur dikush ndan një imazh ose video që të bie në sy.

Kjo veçori ju lejon t’u përgjigjeni ?Stories? me një ‘zemër’, në vend që të dërgoni një mesazh të drejtpërdrejtë.

Adam Mosseri, kreu i Instagram, tha: “Ideja këtu është të sigurohemi që njerëzit të mund të shprehin më shumë mbështetje për njëri-tjetrin, por edhe të pastrojnë edhe pak kutinë e tyre të mesazheve.”

Më parë, përdoruesit kishin disa opsione kur u përgjigjeshin Stories, duke përfshirë dërgimin e një mesazhi të drejtpërdrejtë ose përmes ‘reagimeve të shpejta’.

Ndërsa reagimet e shpejta , të cilat përfshijnë një fytyrë të befasuar, flakë dhe duartrokitje, mund të dërgohen me shtypjen e një butoni, ato i vijnë marrësit si DM.

Opsioni i ri ?Like? është po aq i lehtë për t’u përdorur, me një prekje të vetme të një butoni, por ndryshe nga reagimet e shpejta, nuk do të shfaqet si DM.

Në një video të postuar në Tëitter-in e tij, Mosseri shpjegoi: ?Ne po shpërndajmë “Likes” në Story, aftësinë për të pëlqyer çdo histori që shihni në Instagram.

“Ne duam që njerëzit të kenë kontroll domethënës mbi përvojën e tyre,” shpjegoi ai./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga