LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia kufizon aksesin në Facebook

25 Shkurt 2022, 19:57, Tech CNA
Rusia kufizon aksesin në Facebook

Rusia ka njoftuar se po kufizon aksesin në Facebook, duke e akuzuar atë për ?censurim? të mediave ruse. Rregullatori shtetëror i komunikimeve Roskomnadzor, tha se Facebook kishte injoruar kërkesat e tij për të hequr kufizimet në katër media ruse në platformën e tij, agjencia e lajmeve RIA, TV Zvezda e ministrisë së mbrojtjes dhe faqet e internetit gazeta.ru dhe lenta.ru.

Nick Clegg, nënkryetari i Meta, i cili zotëron Facebook, tha se kompania e mediave sociale refuzoi një kërkesë nga autoritetet ruse për të ndaluar kontrollin e fakteve të katër organizatave mediatike.

Moska është përpjekur të ushtrojë kontroll më të fortë mbi internetin dhe teknologjinë e madhe për disa vite Nuk është ende e qartë se çfarë do të përfshijnë kufizimet e Rusisë në Facebook. Moska më parë ka ngadalësuar shpejtësinë e Twitter./CNA.al

Lajmet e fundit nga