LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritet numri i sulmeve kibernetike/ Paralajmërimi i Google për miliarda përdorues të Chrome

14 Mars 2022, 14:22, Tech CNA
Rritet numri i sulmeve kibernetike/ Paralajmërimi i Google për

Google ka bërë një paralajamërim për 2.6 miliardë njerëz që përdorin shfletuesin e saj të internetit Chrome. Titani i teknologjisë amerikane njoftoi përduesit e saj,  javën e kaluar që të prisnin një rritje të numrit të sulmeve kibernetike për muajt e ardhshëm.

Adrian Taylor, një anëtar i Ekipit të Sigurisë së Chrome, shpjegoi rritjen në një postim në blog më 10 mars. Taylor shkruante në postimin  e tij në përgjigje të raporteve në rritje të shfrytëzimeve të gjetura nga rrjeti i studiuesve të Google.

Këto janë dobësitë e softuerit që po përdoren në mënyrë aktive nga mashtruesit kibernetikë për të depërtuar në Chrome dhe për të sulmuar përdoruesit.

Google raporton shfrytëzimet që gjen në një seri të rregullt blogje. Rritja e raporteve të sulmeve kibernetike ka të ngjarë të jetë rezultat i dy faktorëve.

Rritja dramatike e popullaritetit të Chrome në vitet e fundit mund të jetë pjesërisht fajtor, tha Taylor, pasi e bën shfletuesin një perspektivë më tërheqëse për sulmet kibernetike për shkak të bazës së tij të madhe të viktimave të mundshme.

Gjithashtu përgjegjës për rritjen është kompleksiteti i shtuar i shfletuesve të tillë si Chrome pasi PC-të dhe telefonat inteligjentë bëhen më të zgjuar.

Taylor shpjegoi se hakerët gjithnjë e më shumë kanë nevojë për sulme të shumta për të thyer mbrojtjen e Chrome.

Kjo është për shkak të vendimit të ekipit të tij të sigurisë për të ndarë programet e ekzekutimit në mënyrë që sulmet të mos përhapen midis pjesëve të cenueshme të shfletuesit./CNA.al

Lajmet e fundit nga