LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ktheu banesën në laborator droge/ Policia jep detajet nga operacioni, çfarë iu sekuestrua 32 vjeçarit

16 Mars 2022, 18:48, Kronika CNA
Ktheu banesën në laborator droge/ Policia jep detajet nga operacioni,

Policia e Tiranës ka arrestuar një 32 vjeçar me iniciale E.N, i cili kultivonte në një banesë lëndë narkotike përmes llambave.

Përmes një njsotimi, blutë e kryeqytetit, në bashkëpunim me OSHEE, kanë bërë të mundur zbulimin e këtij ambienti, si dhe kanë sekuestruar pajisje për kultivimin e kanabisit, llamba dhe bimë narkotike.

Në tentativë për t?iu larguar policisë, i riu u hodh nga kati i tretë i banesës, por pa mundur dot të arratisej.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Lugano 2”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike me anë të llambave.

Operacioni i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Nr. 4 në bashkëpunim me OSHEE.

Gjatë operacionit është zbuluar një ambient i përshtatur për kultivimin e kanabisit, me anë të llambave, në një banesë ku kishte lidhje të paligjshme elektrike.

Vihet në pranga 1 shtetas, sekuestrohen pajisje për kultivimin e kanabisit, llamba dhe bimë narkotike.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 4, pas në pune të mirëfilltë hetimore, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative se një shtetas, në rrugën “Sotir Caci”, kishte përshtatur banesën e marrë me qira, për kultivim të bimëve narkotike, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Lugano 2”.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi  E. N., 32 vjeç, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Ky shtetas, gjatë ndërhyrjes nga shërbimet e Policisë, ka tentuar të largohet nga banesa të cilën kishte përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike me anë të llambave, duke u hedhur nga kati i tretë.

Gjatë kontrollit të kësaj banese, në rrugën “Sotir Caci”, janë gjetur dhe sekuestruar pajisje që shërbenin për kultivimin e bimëve narkotike, llamba dhe  81 vazo me bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga