LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të shpallur në kërkim për vrasje në tentativë/ Arrestohen në Spanjë dy vëllezërit

14 Mars 2022, 14:11, Kronika CNA

Strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me homologët kanë bërë të mundur kapjen e dy personave të shpallur në kërkim për vrasje në tentativë. Të arrestuarit janë E. K., 37 vjeç dhe M. K., 41 vjeç, vëllezër.

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit në kohë, ndërmjet FAST Albania dhe FAST Spain për vendndodhjen e dy vëllezërve në kërkim, është  organizuar dhe finalizuar operacioni policor ndërkombëtar i koduar “Valencia”.

Në kuadër të operacionit, në qytetin Valencia të Spanjës, bazuar në informacionet e dhëna nga Fast Albania, u bë e mundur kapja, nga Fast Spain, e dy vëllezërve të shpallur në kërkim ndërkombëtar, E. K., 37 vjeç dhe M. K., 41 vjeç, i cili përdorte një pasaportë të falsifikuar të Maqedonisë së Veriut.

Për të dy vëllezërit, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasje me dashje e kryer në bashkëpunim?, e mbetur në tentativë dhe “Prodhim e mbajtje pa leje të armëve e municioneve luftarake”.

Ky operacion tregoi rëndësinë e krijimit të strukturës policore Fast Albania si dhe profesionalizmin dhe besueshmërinë e strukturave të Policisë së Shtetit për të vepruar si të barabartë me homologët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga