U la i lirë nga ish gjyqtarja Enkeleida Hoxha/ Prokuroria i kërkon Gjermanisë ekstradimin e  Genc Tafilit

18 Janar 2022, 14:20, Kronika CNA
U la i lirë nga ish gjyqtarja Enkeleida Hoxha/ Prokuroria i kërkon

Prokuroria e Krujës, ka dërguar në ministrinë e Drejtësisë kërkesën për ekstradimin në Shqipëri të Genc Tafilit.

Ky i fundit është i dënuar me 25 vite burg me akuzën e vrasjes së Arben Zylyftarit në vitin 2000 në Shkodër.

Tafili u arrestua me 31 dhjetor 2021, në aeroportin e Frankfurtit.

Kujtojmë se  27 Maj 2021, gjykata e Apelit në Tiranë, vendosi të rrëzojë vendimin e gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha, që lironte nga burgu Tafilin me kusht.

Hoxha kishte lënë të lirë me kusht Tafilin në vitin 2018.

Vendimi i Apelit, refuzoi ?faljen? e 3 vite e 3 muaj burgim të pashlyer, dhe për pasojë solli lëvizjen e prokurorisë së Krujës, për shpalljen në kërkim ndërkombëtar të Genc Tafilit.

Por tashmë Genc Tafili, është riarrestuar sërish, do të kthehet në Shqipëri për të kryer edhe pjesën tjetër të dënimit prej vitesh e 3 muaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga