LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grida Duma, Rushaj, Salianji dhe Gjekmarkaj braktisin Lulzim Bashën

7 Janar 2022, 14:53, Aktualitet CNA

Dy nënkryetarët e partisë dhe dy deputetë duket se janë braktisjet e fundit të Lulzim Bashës, i thanë burime zyrtare nga PD, CNA.al. Ajo që bie në sy është se prej shumë ditësh Ervin Salianji nuk del në media të bëjë avokatinë e Lulzim Bashës, por në tavolinat miqësore thotë se ai e ka kryer misionin e tij dhe duhet të dalin të tjerët të marrin përgjegjësi.

Gjekmarkaj gjithashtu e ka braktisur mbrojtjen publike të Lulzim Bashës kur ka parë qartazi se shumica e demokratëve, anëtarësia e PD është kundër Lulit. Ajo që bie në sy është fakti se prej shumë ditësh Alfred Rushaj, nënkryetar i PD dhe kryetar i Grupit Parlamentar nuk është parë të hyjë në selinë e PD.

 

Gjithashtu Grida Duma, nënkryetarja tjetër e PD e cila e ka braktisur Lulzim Bashën. Mësohet se për t?ju shmangur çdo lloj përplasje, apo për të mos qenë aktiive në mbrojtje të Lulzim Bashës, Duma ka zgjedhur të udhetojë jashtë shtetit. Këta janë katër emrat që kanë braktisur se fundmi Lulzim Bashën.

 

Por midis tyre, pra drejtuesve dhe kryesisë ka edhe emra të tjerë të cilët nuk po flasim, dhe janë tërhequr duke bërë një hap pas, përfshirë edhe Jorida Tabakun, nënkryetaren tjetër të PD.

 

 

Janë të paktë emrat qe tashmë po e mbështesin Lulzim Bashën, përjashto ndonjë periferik dhe të papeshë në PD si rasti i Roland Bejkos apo grupi i analistëve politik turq, mbështetësit e Erdoganit siç janë Fitim Zekthi, Vehab Kola e disa të tjerë. Pesha e tyre politike është thuajse zero në PD.

 

Janë mbetjet e fundit në krah të Lulzim Bashës të cilët po përpiqen t?i japin kurajo së bashkui me Gaz Bardhin që të qendrojë i mbyllur në bunker dhe të mos e lëshojë selinë e PD sikur ta kishte pronë të tijën personale. Gjithësesi tashmë, qartazi të gjithë po e kuptojnë: Koha e Bashës ka mbaruar!

 

Nesër PD e marrin demokratët dhe këtë e ka kuptuar edhe Grida Duma, Alfred Rrushaj por edhe deputetët Salianji dhe Gjekmarkaj që kanë zgjedhur të heshtin përpara furtunës./CNA.al

Lajmet e fundit nga