Festat e fundvitit/ Fauci: Shmangni grumbullimet, të rrezikuar edhe personat e vaksinuar

23 Dhjetor 2021, 09:18, Lifestyle CNA
Festat e fundvitit/ Fauci: Shmangni grumbullimet, të rrezikuar edhe

Epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci, ka bërë apel për të shmangur grumbullimet.

Sipas të njëjtit, grumbullimet mbi 40 persona nuk konsiderohen të sigurta edhe për ata që janë vaksinuar, madje edhe për ata që kanë marrë dozën përforcuese.

?Ka shumë party me 30, 40, 50 veta, ku nuk e di historinë e vaksinimit të të gjithëve. Këto janë ngjarje të llojit që ju nuk duhet të merrni pjesë, në kontekstin e variantit (Omicron)? u tha Fauci gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Rastet në Shtetet e Bashkuara janë  rritur me 25% krahasuar me javën e kaluar, duke arritur në 149,300 mesatarisht në ditë.

Konfirmimi ka ardhur nga Drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) Rosell Wallenski.

Vlerësohet se 73% e rasteve në SHBA janë për shkak të Omicron. Kjo përqindje madje arrin 90% në disa zona. ?Kjo rritje në raport me Omicron është ajo që ne prisnim dhe po përgatiteshim? ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga