“Shqipëria në fund të valës Delta”/ Sulçebe: Pas vitit të ri do kemi përhapje të variantit Omicron

22 Dhjetor 2021, 17:14, Lifestyle CNA
“Shqipëria në fund të valës Delta”/

Shqipëria është në fund të valës së 4 të Covid. Kështu është shprehur mjeku i njohur imunolog Genc Sulçebe.

?Jemi në një situatë të qëndrueshme pasi po bie vila e 4 e valës Delta. Vala Delta po bie sepse një pjesë e mirë e popullatës ose është vaksinuar, ose e ka kaluar, pra afër 85 %. Por varianti Omicron po shpërndahet me shpejtësi dhe duke qenë i ndryshëm tejkalon barrierën imunitare edhe te të vaksinuarit, edhe ata që  e kanë kaluar mund të infektohen. Prandaj booster-i parandalon edhe këtë lloj varianti. Pritet që edhe pas vitit të ri me grumbullime të paevitueshme dhe ardhjen nga jashtë edhe në vendin tonë, pas vitit të ri do kemi përhapje të variantit Omicron që mund të evitohet vetëm me vaksinim booster dhe evitim grumbullimesh?, tha ai.

Sipas mjekut nëse vijon të rritet  mbulesa vaksinale në popullatë, ky do të jetë dimri i fundit i pandemisë.

 ?Ky do të jetë viti i fundit, kanë kaluar dy vite pandemi. Me rritjen e mbulesës vaksinale do krijohet mbrojtje e tillë që virusi do stopohet, edhe në vijim të 2022 do kemi raste sporadike të koronavirusit, por jo epidemike?.

Deri tani në Shqipëri janë imunizuar plotësisht mbi 1 mln qytetarë. Mbulesa vaksinale në rang vendi arrin në 39./CNA.al

Lajmet e fundit nga