E fundit!

x

VIDEO-Shkencëtarët gjermanë krijojnë "murin mbrojtës" që ndalon përhapjen e Covid 19

22 Dhjetor 2021, 14:28, Lifestyle CNA
VIDEO-Shkencëtarët gjermanë krijojnë "murin

Ajër pa viruse në ambiente të mbyllura! Kjo është ajo që shumë njerëz dëshirojnë këto ditë pasi po jetojmë një dimër tjetër me Coronën nëpër këmbë dhe në kërcënimin e  masave kufizuese për shkak të variantit Omicron që po përhapet me shpejtësi. Për këtë shkencëtarët gjermanë mund të kenë një përgjigje.

Dy universitete të Mynihut që punojnë së bashku kanë zhvilluar një ?mur mbrojtës? ndaj virusit me rreze UV-C, i cili sipas tyre është i aftë të bëjë pikërisht këtë, të çaktivizojë 99% të të gjithë viruseve. “Asnjë virus nuk mund të kalojë nëpër këtë mur,” tha Reiner Prohaska, CEO i Smart United, kompania që është bashkuar me shkencëtarët nga Instituti Tropical në spitalin LMU në Mynih dhe Universitetin Teknik të Mynihut (TUM).

Dy universitetet kanë bashkëpunuar për të zhvilluar një sistem që ndalon përhapjen e viruseve të të gjitha llojeve në dhoma të mbyllura. ” Ky është një mur me dritë UV që prodhon dritë nga tavani në dysheme si një lloj perde e lehtë.

Dhe kjo është pothuajse plotësisht e papërshkueshme nga mikrobet patogjene me shpejtësi normale të ajrit, edhe nëse dikush kollitet ose teshtin në një distancë të vogël, bakteret ose viruset në thelb nuk janë në gjendje të kalojnë përmes murit. Rezultati është se ju krijoni një pengesë që nuk mund ta shihni.

Për të qenë në gjendje të ecni natyrshëm në dhoma të ndara nga muret me dritë UV,  është instaluar një pajisje sigurie, “që fiket sistemi kur i afroheni dhe kur dilni nga ana tjetër, ndizet përsëri.” Sistemi bazohet në një parim fizik, si rrezatimi UV ose lloje të tjera rrezatimi, të cilat janë efektive në vetvete./ A.E-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga